SKU: GRP41.TB06.50KWM(GY)
Please note that Monthly Promo prices are unavailable for payment using JIMY FINANCE.
Clear
SKU: GRP41.TB06.50KWM(GY)
30 day returns
Jimy Tools offers a "30 Day Money Back Guarantee" Learn more
Finance options available
How to apply for 24 months interest free Learn more
Zip Zip Zip Zip
Lifetime Warranty
Description
PRODUCT SUMMARY: The 18 drawer “Monster Mechanic” tool kit from Jimy Tools offers a wide range of tools for the tradesperson. The kit consists of a 7-drawer top box and an 11-drawer roller cabinet, all have been powder coated with a tough industrial finish, 1.0mm thick steel, fully lockable with rear internal locking system, dual… Read more
Share on:
PRODUCT SUMMARY:
The 18 drawer “Monster Mechanic” tool kit from Jimy Tools offers a wide range of tools for the tradesperson. The kit consists of a 7-drawer top box and an 11-drawer roller cabinet, all have been powder coated with a tough industrial finish, 1.0mm thick steel, fully lockable with rear internal locking system, dual gas strut system for lid and ball bearing slide drawers with twin slides on the deeper drawers.
Included are metric 4mm – 32mm and SAE 5/32” – 1-1/4” sockets and a full complement of 1/4”, 3/8” and 1/2” drive socket accessories including ratchets, breaker bars, extensions bars from 50mm up to 900mm long plus metric and SAE impact sockets. There are ROE ratchet and standard spanners in both metric and SAE, screwdrivers, pliers and even a 1/2” drive air impact wrench for the complete list of contents please check out the table below. With the high density foam drawer inserts you can easily see if you have left a tool on the job.
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Tool Box Dimensions:
  • 11 Drawer Roller Cabinet – 1440mm(L) x 570mm(W) x 1080mm(H) inc Castor Wheels
  • 7 Drawer Top Chest – 1440mm(L) x 570mm(W) x 530mm(H)
  • Tough Industrial Powder Coating
  • 1.2mm Gauge Steel Thickness
  • Fully Lockable
  • Ball Bearing Slide Drawers with Twin Slides on the Deeper Drawers
INTRODUCTORY LEVEL
STOCK CODEDESCRIPTION
41.TEVAW.02F142PC SOCKET AND ACCESSORY FILLED EVA TRAY mm/SAE
1/4" DR Sockets (4-14mm & 5/32"-1/2")
3/8" DR Sockets (9-19mm & 3/8"-13/16")
1/2" DR Sockets (8-32mm & 1/2"-1 1/4")
3x Ratchet Handles (1/2" DR, 3/8" DR, 1/4" DR)
3x Uni Joints (1/2" DR, 3/8" DR, 1/4" DR)
1/2"DR Extension Bars x 900mm, 125mm, 75mm
3/8" DR Extension Bars x 900mm, 150mm, 75mm
1/4" DR Extension Bars x 150mm, 75mm
1/2" DR Spark Plug Sockets (16mm & 21mm)
3/8" DR Spark Plug Sockets (16mm & 21mm)
1/2" DR Breaker Bar x 600mm
3/8" DR Breaker Bar x 200mm
1/4" DR Breaker Bar x 150mm
1/2"F x 3/8"M Impact Adaptor
3/8"F x 1/4"M Impact Adaptor
3/8"F x 1/2"M Impact Adaptor
4PC Plier Set
Combination (Linesman) Pliers 220mm, Diagonal Side Cutting Plier 150mm, Curved Jaw Locking Plier 250mm, & Long Nose Pliers 200mm
2x Adjustable Wrenches (6" & 8")